בתי כנסת בקייב

ליהודים היסטוריה ארוכה מאוד באוקראינה, שכוללת בין היתר את השואה ואת התקופה הקומוניסטית. בשנות ה-90 התרחשה העלייה הגדולה של יהודי אוקראינה לישראל, והיום הקהילה היהודית באוקראינה הצטמצמה. לפי נתוני הקונגרס היהודי האוקראיני, הקהילה היהודית מונה קצת למעלה מ-100,000 איש, כאשר העיר קייב היא מרכז החיים היהודיים באוקראינה. בקייב יש מוסדות יהודיים רבים, ביניהם הסוכנות היהודים והג'וינט. 

בקייב אפשר למצוא שני בתי כנסת עיקריים: בית הכנסת המרכזי הוא בית הכנסת "פודול", שמנוהל על ידי הרב בלייך. בית כנסת נוסף הוא בית הכנסת "ברודצקי", בית כנסת בנוסח חב"ד. מעבר לשני בתי הכנסת האלו, בקייב אפשר למצוא גם קהילות רפורמיות, וכן את המרכז לתרבות והיסטוריה יהודית ובו מוזיאון יהודי ופעילויות לנוער ולמבוגרים.

בית הכנסת ברודצקי חב"ד

בית הכנסת ברודצקי הוא בית כנסת בנוסח חב"ד, שנבנה עוד בשנת 1898 במימון התעשיין היהודי אליעזר ברודסקי. בית הכנסת נמצא ממש במרכז העיר. בשנות השלטון הקומוניסטי, בית הכנסת נסגר, ובמקומו התקיימו פעילויות של מועדון וכן תיאטרון בובות. רק בשנת 1992 הועבר החוק להחזרת מבני דת, ובשנת 2000 נפתח מחדש בית הכנסת באירוע חגיגי. 

רב הקהילה הוא הרב משה אסמן. ניתן להגיע לבית הכנסת לתפילות שחרית ומנחה בימי חול ובשבת, וכן למקווה שפעיל בבוקר ואחר הצהריים וניתן להיכנס אליו בתשלום. בצמידות לבית הכנסת ניתן למצוא גם חנות כשרה וכן מסעדה כשרה בשם מענד'יס, ובה גם ניתן לחגוג את החגים. בין השירותים הנוספים במקום הוא חדר לשמירת חפצים, ובו ניתן לאחסן מזוודות וחפצים תחת שמירה. 

כתובת: רחוב שותא רוסתוולי מספר 13.

טלפון: +380-44-235-9082

אתר אינטרנט: http://sinagoga.kiev.ua/

בית הכנסת פודול/כורל הגדול קהילת "אורח חיים"

בית כנסת נוסף ומרשים בקייב הוא בית הכנסת כורל הגדול ברובע פודיל שבקייב. בית הכנסת נבנה בשנת 1895 בתרומת הסוחר גבריאל יעקב רוזנברג, ונחשב לבית הכנסת המרכזי בקייב. גם בית הכנסת הזה נסגר בשנות השלטון הקומוניסטי ולאחר מהפכת אוקטובר, והפך לבית מלאכה. בסיום המלחמה הוא חזר לשימוש כבית כנסת, ובמשך תקופה ארוכה היה לבית הכנסת היחיד שפעל בקייב. 

רב הקהילה הוא הרב יעקב דוב בלייך. ניתן להגיע לבית הכנסת לתפילות שחרית, מנחה, מנחת יום ראשון ומעריב וכן לתפילות שבת וחגים. בין השירותים שניתן למצוא במקום מקווה מרשים ומפואר, מכולת כשרה, מסעדה כשרה בשם "טקידה" וכן בית מלון בבעלות יהודית שנמצא בבניין הקהילה. גם בבית הכנסת הזה ניתן לשמור חפצים ומזוודות. 

כמו כן, במבנה ישנו גם "חדר", ישיבה, גן ילדים, בית ספר ועוד – כולם יהודים. גם אחריות קבורה יהודית ובית דין יהודי נמצא במתחם. 

פרט טריוויה מעניין: במקום נמצא גם מפעל לייצור מצות, שמספק מצות כשרות לערים רבות באוקראינה ובאירופה! 

כתובת: ש'קביצקיה מספר 29

טלפון: +380-44-4637084

אתר אינטרנט: https://www.jewishkiev.org/

תוכן עניינים

מחפשים מדריך בקייב?

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה!

app
היום כל טיול בעולם יכול להפוך להיות הרבה יותר קל ופשוט אם מורידים מראש את האפליקציות הפופולריות ביעד אליו נוסעים. עם האפליקציות האלו תוכלו להתנייד...